Dark chocolate double dipped peanuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 24 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 45.004500450045% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 19 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Chocolare Almonds (Similarity score: 3.42)
- Chocolove Cherries Almonds In Dark Chocolate Bar (Similarity score: 7.54)
- Texas Toffee Queen Llc Dark Chocolate Espresso Covered Toffee (Similarity score: 8.95)
- Cibo Vita Inc Almonds (Similarity score: 9.03)
- Premium Dark Chocolate Almonds (Similarity score: 10.04)
- Essential Everyday, Supervalu Inc Dark Chocolate Covered Almonds, Dark Chocolate (Similarity score: 10.04)
- Dark Chocolate Peanut Gems (Similarity score: 10.20)
- Good & Delish Dark Chocolate Almonds (Similarity score: 10.49)
- Dark Chocolate Peanut Gems (Similarity score: 10.70)
- Dark Chocolate Covered Almonds (Similarity score: 11.21)
- Cherry & Dark Chocolate Truffles, Cherry & Dark Chocolate (Similarity score: 11.23)
- Dark Chocolate Almonds (Similarity score: 11.34)
- Dark Chocolate Macadamia Nuts (Similarity score: 11.63)
- Dark Chocolate Raspberry Truffles (Similarity score: 12.72)
- It's Delish! Chocolate Peanuts (Similarity score: 12.78)
Ingredients List
- Dark Chocolate
- Peanut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)