Dark chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 17.86g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50.01400168020162% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 17.9g |
| Score | 21 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 46.43g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Dark Chocolate Espresso Beans, Dark Chocolate (Similarity score: 6.17)
- Squares Valentine's Dark Chocolate (Similarity score: 8.15)
- Cibo Vita Inc Almonds (Similarity score: 8.33)
- Dark Chocolate 54% Cacao Nature's Bananas Hyper Dried Fresh In Dark Chocolate (Similarity score: 8.57)
- Dark Chocolate 54% Cacao Nature's Bananas Hyper Dried Fresh In Dark Chocolate (Similarity score: 8.57)
- Savory Foods Inc Anutter Cinn Committed Cinnamon Roasted Almonds (Similarity score: 8.75)
- Swiss Knight Semi Sweet Chocolate (Similarity score: 9.42)
- Chocolove Orange Peel In Dark Chocolate (Similarity score: 9.48)
- Chocolove Percent Cocoa Peppermint Dark Chocolate Bar (Similarity score: 9.82)
- Texas Toffee Queen Llc Dark Chocolate Espresso Covered Toffee (Similarity score: 10.89)
- Chocolove Cherries Almonds In Dark Chocolate Bar (Similarity score: 11.00)
- Cherry & Dark Chocolate Truffles, Cherry & Dark Chocolate (Similarity score: 12.07)
- Dark Chocolate (Similarity score: 12.27)
- Target Corporation, Maud Borup Inc Target Corporation, Dark Chocolate Lolli (Similarity score: 12.27)
Ingredients List
- Sugar
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Natural Cherries
- Natural Cherry Flavouring
- Soya Lecithin
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)