Danone Yaourt nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 251kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 251kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 65.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Yaourt Brassé Nature (Similarity score: 1.97)
- Cora Yaourt Brassé Nature, Pack De 16 Fois 125 Grammes, Marque Cora (Similarity score: 1.97)
- Norma Yaourt Brassé Nature (Similarity score: 1.97)
- Franprix Franprix Yaourt Brassé Nature (Similarity score: 1.97)
- Belle France Y Nature Brasse 8x125g Bf, (Similarity score: 1.97)
- Leader Price Yaourt Nature Brasse (Similarity score: 1.97)
- Leader Price,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Yaourt Brassé Nature (12 Pots) (Similarity score: 1.97)
- Mu, Ljubljanske Mlekarne Tekoči Jogurt (Similarity score: 2.00)
- Mlekovita Mleko Uht 3,2 % (Similarity score: 2.10)
- Cora Yaourt Brassé Nature (Similarity score: 2.43)
- Arla Café Maito (Similarity score: 2.78)
- Mlekovita,twój Kubek Mleko Uht 3,2% (Similarity score: 3.52)
- Arla,arla Foods Arla Latte Art Eko (Similarity score: 3.58)
- El Cabecico Yogur Natural De Vaca (Similarity score: 4.40)
- Consum Yogur De Vaca Ecológico Natural (Similarity score: 4.40)