Danone Gervais Maxi saveur Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 394kj (95 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 394kj (95 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 11.9g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danonino Fromage Blanc Sucré Aux Fruits (Similarity score: 2.51)
- Piątnica Jogurt Typu Greckiego Z Truskawkami 2,4% Tłuszczu (Similarity score: 3.74)
- Piątnica Jogurt Typu Greckiego Z Jagodami 2,4% Tłuszczu (Similarity score: 3.74)
- Piątnica Jogurt Typu Greckiego Z Brzoskwinią I Marakują 2,4% Tłuszczu (Similarity score: 3.74)
- Piątnica Jogurt Typu Greckiego Z Malinami (Similarity score: 3.74)
- Bakoma Jogurt Bio Z Owocami Leśnymi (Similarity score: 5.16)
- Danone,danonino Danonino Aromatisés (Similarity score: 5.57)
- Danone Danonino De Gervais (Similarity score: 7.07)
- Danone Danonino De Gervais Saveur Fraise, Banane, Pêche, Framboise, Abricot (Similarity score: 7.14)
- U, U Bio Yaourt Brassé Au Lait Entier De Chèvre Vanille (Similarity score: 7.50)
- Piątuś,piątnica Piątuś Waniliowy (Similarity score: 7.54)
- Danone Danonino De Gervais (Similarity score: 7.62)
- Danone,gervais Gervais (saveurs : Fraise, Banane, Pêche, Framboise, Abricot) 18 Pots (Similarity score: 7.86)
- Publix Premium Blended Blueberry Authentic Greek Lowfat Yogurt (Similarity score: 8.75)
- Fromagerie Ebrard Yaourts Aux Marrons Fromagerie Ebrard (Similarity score: 8.80)
Ingredients List
- Pasteurized Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Acidity Regulator
- Sodium Citrate
- Lactic Ferments
- Vitamin D
- Pasteurized Cream
- Sugar
- Fructose
- Thickener
- E412
- E333
- Carrot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)