Danone Fruix met gemixt fruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 364kj (87 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 364kj (87 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 15 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 68.96551724137932% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 11.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bakoma Jogurt Z Jagodami (Similarity score: 8.28)
- Milbona Laktosefreier Fettarmer Joghurt, Pfirsich Maracuja (Similarity score: 8.50)
- Danone Activia Activia Figue, Cerise, Abricot, Poire (Similarity score: 8.83)
- L'oiseau,auchan,auchan Production,groupe Auchan Lait Fermenté Au Bifidus Avec Des Morceaux De Fruits Fraise (4 Pots) (Similarity score: 9.65)
- Mamie Nova Gourmand Yaourt Tropical (Similarity score: 9.74)
- Danone Frutas Selectas (Similarity score: 9.90)
- Danone Activia Fraise (Similarity score: 10.35)
- Milbona Yaourt Aux Fruits Pomme Caramélisées (Similarity score: 10.36)
- Milbona Yaourt Ananas (Similarity score: 10.46)
- Carrefour Bio,carrefour Brassé Mixé Mangue Vanille (Similarity score: 10.81)
- Danone Activia Mangue (Similarity score: 11.14)
- Casino Yaourts Aux Fruits Framboise, Ananas, Abricot, Cerise, Fraise, Pêche (Similarity score: 11.14)
- Casino Yaourts Aux Fruits Framboise , Ananas, Abricot, Cerise, Fraise, Pêche (Similarity score: 11.14)
- Fruit Tray With Vanilla Bean Cream Cheese Dip (Similarity score: 12.56)
- Activia Activia Figue (Similarity score: 12.74)
Ingredients List
- Whole Yogurt
- Blueberry
- Acidity Regulator
- Concentrated Lemon Juice
- Sugar
- Strawberry
- Raspberry
- Berries
- Thickener
- Natural Flavouring
- Concentrated Black Carrot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)