Danone Danoontje
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 368kj (88 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 368kj (88 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Piątuś,piątnica Jogurt Typu Greckiego Jagodowy (Similarity score: 7.32)
- Edeka Frucht Joghurt Himbeere (Similarity score: 7.61)
- Edeka Edeka Joghurt Mild, Erdbeere (Similarity score: 8.42)
- Beillevaire Fromage Blanc Fraise (Similarity score: 9.19)
- Mamie Nova Yaourt Gourmand Noix De Coco (Similarity score: 10.12)
- Casino Bio, Casino Brassé Saveur Fraise (Similarity score: 10.19)
- Great Value Greek Yogurt (Similarity score: 10.41)
- Rewe Joghurt Mild (Similarity score: 10.46)
- Babybio Brassé Brebis,prune D'aquitaine (Similarity score: 10.68)
- Danone Petit Suisse Gervais (Similarity score: 10.80)
- Gervais Le Petit Frais (Similarity score: 10.80)
- Alsace Lait Bibeleskaes 4,50 % (Similarity score: 10.80)
- Chobani Low Fat Greek Yogurt (Similarity score: 10.88)
- ไทย เดนมาร์ค,thai Denmark นมกลิ่นสตรอเบอร์รี่ (Similarity score: 11.02)
- Saint Benoit Creamery French Vanilla Yogurt From Pasture Raised (Similarity score: 11.11)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Vitamin D
- Cream
- Sugar
- Thickener
- Minerals
- Acidity Regulator
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)