Crownfield Muesli 4 nuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1917kj (459 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1917kj (459 calories/kcal) |
| Fiber | 6.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 26.31578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.3% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 17.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crousty Chocolat Noir Et Noisettes (Similarity score: 13.80)
- Terres Et Céréales Muesli Avoine Amandes Chocolat (Similarity score: 14.04)
- Quaker Cruesli (Similarity score: 14.28)
- Jordans Granola Flocons D'avoine Grillés Aux Copeaux De Chocolat Noir, Noix De Coco Et Graines (Similarity score: 16.33)
- Coop Crunchy Musli (Similarity score: 18.22)
- Grillon D'or Krounchy Chocolat Avoine Sans Gluten (Similarity score: 18.43)
- Jordans Granola Chocolate And Hazelnut (Similarity score: 18.47)
- Jordans Country Crisp Sirop D'erable & Noix De Pécan (Similarity score: 18.54)
- Muesli Crunchy 4 Noix (Similarity score: 19.56)
- Auchan Céréales Granola Pomme, Noix De Coco, Figue Et Framboise (Similarity score: 23.79)
- Bio Village Muesli Croustillant Chocolat Noisettes (Similarity score: 24.10)
- U Muesli Granola Figues Et Chocolat (Similarity score: 24.31)
- Le Croustillant Hibiscus Noix De Coco (Similarity score: 25.03)
- Lizi’s Super Muesli Boost (Similarity score: 25.52)
- U Muesli Granola Fruits Rouges (Similarity score: 25.66)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Pecan Nut
- Brazil Nut
- Honey
- E150
- Salt
- Natural Flavouring
- Emulsifier
- Barley Malt Extract
- Sugar
- Palm Oil
- Wheat Flour
- Almond
- Hazelnut
- Rice
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)