Crownfield Fiocchi di riso e frumento integrale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1556kj (372 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1556.0kj (372 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.5g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.571428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 20.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20.0mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Vie Claire Pain Azyme Sarrasin Épeautre (Similarity score: 6.67)
- Bio Village,marque Repère Son D'avoine (Similarity score: 9.31)
- Salutem Flocons Fins D’avoine (Similarity score: 11.31)
- Crownfield Haferflocken, Kernig (Similarity score: 11.31)
- Risovì, Riso Vignola,riseria Vignola Giovanni S P A Amaranto (Similarity score: 11.69)
- Carrefour Harina Garbanzo (Similarity score: 11.74)
- Lima Epeautre Flakes (Similarity score: 12.28)
- Dmbio,dm Bio Dinkel Waffeln Natur (Similarity score: 12.64)
- Ekoplaza Speltwafels Angezouten (Similarity score: 12.65)
- Alnatura Haferflocken (Similarity score: 12.68)
- Mothergrain, Fr:quinoa Blanc, Fr:quinoa Quinoa Blanc (Similarity score: 12.74)
- La Vie Claire Pétales Fruits Rouges (Similarity score: 13.19)
- Lupita All Natural Amaranth (Similarity score: 13.34)
- Korn Mühle Haferflocken (Similarity score: 13.34)
- Cerbona Zabpehelyliszt (Similarity score: 13.56)