Crousty 8 cônes trois chocolats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 81.19658119658119% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.2% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 26.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's, Dean Foods Company Lemon Icebox Pie (Similarity score: 15.14)
- Dolciando Gelato Vaniglia E Amarena (Similarity score: 15.33)
- Leader Price 6 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 15.65)
- Leader Price 4 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 15.65)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 19.96)
- Ice Cream, Zesty Lemon (Similarity score: 20.21)
- Dhul Tiramisú (Similarity score: 22.35)
- Auchan Caramel Beurre Salé (Similarity score: 22.73)
- Carrefour Mousse Chocolat Noir (Similarity score: 22.98)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Chocolate Covered Strawberry (Similarity score: 23.48)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 24.29)
- Casino Cône De Glace Noix De Coco (Similarity score: 24.33)
- Spearmint Chocolate Brownie Ice Cream, Spearmint Chocolate Brownie (Similarity score: 24.50)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 24.69)
- Reduced Fat Vanilla Ice Cream Topped With A Chocolate Flavored Coating (Similarity score: 24.80)
Ingredients List
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- White Chocolate
- Sugar
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Coconut Oil
- Milk Chocolate
- Sugar
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Natural Flavouring
- Neapolitan Wafer
- Sugar
- Coconut Oil
- Emulsifier
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Salt
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Sugar
- Hazelnut
- Peanut
- Glucose Fructose Syrup
- Coconut Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Dark Chocolate
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)