Croustipate Fabrique croustipate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1598kj (382 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1598kj (382 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.14285714285713% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.1% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- เอสแอนด์พี,s&p,เอส แอนด์ พี เค้กเนยสด (Similarity score: 22.32)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 23.29)
- Picard Galettes Rois Chocolat (Similarity score: 23.55)
- The Bakery Baked With Pride Harvest Cheesecake Sampler (Similarity score: 23.93)
- Brioche Tressée Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 24.17)
- Cake Aux Fruits Confits Au Miel (Similarity score: 25.04)
- All Butter Chocolate Croissants, All Butter Chocolate (Similarity score: 25.72)
- Pains Au Chocolat X6 Terroir (Similarity score: 26.00)
- Fitness Delice (Similarity score: 26.61)
- Mini Beignets Fourrés Au Caramel (Similarity score: 26.63)
- Les Délices Des 7 Vallées Mini Beignets Fourrés Au Caramel (Similarity score: 26.63)
- Scones (Similarity score: 26.68)
- Nestlé Nestlé Fitness 8x23 5g Suklaa Viljavälipalapatukka (Similarity score: 27.58)
- Scones, Orange Cranberry (Similarity score: 27.62)
- Cheesecake (Similarity score: 28.32)
Ingredients List
- Powdered Almonds
- Whey Powder
- Maltodextrins
- Flavouring
- Fresh Butter
- Water
- E1510
- Salt
- Concentrated Lemon Juice
- Deactivated Yeast
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)