Crous Resto' Mauricette jambon fromage (Paname)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 24 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 24 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 55.12820512820513% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.1% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trattoria Alfredo,lidl Trattoria Alfredo Deliziosa Inferno (Similarity score: 14.03)
- Carrefour Quattro Fromaggi (Similarity score: 15.47)
- Picard 1 Pizza Royale 1pers 200g (Similarity score: 18.67)
- Trattoria Alfredo,deliziosa Deliziosa (Similarity score: 19.13)
- Carrefour Baguette Crudité (Similarity score: 19.74)
- Trattoria Alfredo Deliziosa Speciale (Similarity score: 20.10)
- Schär Pizza Prosciutto & Funghi (Similarity score: 21.60)
- Toque Du Chef Pizza Jambon Champignons (Similarity score: 24.66)
- Pizza Roncadin Per Te! Margherita Con Farina Integrale (Similarity score: 25.41)
- Monique Ranou Tarte Chèvre Épinards (Similarity score: 25.46)
- Auchan Tarte Oignons Lardons (Similarity score: 25.50)
- Casino Pizza Chorizo Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 26.21)
- Auchan Pizza Reine (Similarity score: 26.57)
- Franprix Chorizo Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 26.85)
- Casino Grande Pizza Royale (Similarity score: 26.97)
Ingredients List
- Superior Cooked Ham
- Tomato
- Emmental
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)