Crous Brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1958kj (468 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1958kj (468 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 11.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 39.10034602076125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 22 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brownie Chocolat (Similarity score: 7.28)
- Brownie Chocolat X4 (Similarity score: 7.28)
- Brownie Star (Similarity score: 7.28)
- E Leclerc Brownies X5 Décongelés (Similarity score: 11.57)
- La Despensa De Palacio Dulces Navideños (Similarity score: 11.96)
- Brownie Noix Pécan (Similarity score: 13.37)
- Brownies Chocolat (Similarity score: 13.45)
- Brownies 4 (Similarity score: 13.45)
- 6 Brownies Chocolat Décongelés (Similarity score: 13.45)
- Brownies (Similarity score: 13.45)
- Leclerc Brownie Décongelés (Similarity score: 13.45)
- Brownie (Similarity score: 13.45)
- Brownie (Similarity score: 13.45)
- Brownies Chocolat Noir (Similarity score: 13.45)
- Brownies (Similarity score: 13.45)
Ingredients List
- Chocolate
- Sugar
- Whole Egg
- Wheat Flour
- Butter
- Concentrate
- Colza Oil
- Pecan Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)