Croissants au beurre AOP
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1824kj (436 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1824kj (436 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.583333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.6% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 327.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 328mg |
| Sugars | 34g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Madeleine Pépites De Chocolat (Similarity score: 10.53)
- 4 Muffins Au Cacao (Similarity score: 12.78)
- 4 Muffins Au Cacao (Similarity score: 12.78)
- Muffins Au Cacao (Similarity score: 12.78)
- 4 Muffins Au Cacao (Similarity score: 12.78)
- Chabrior Madeleines Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 13.28)
- C'trobon Mini Moelleux Chocolat (Similarity score: 15.15)
- St Michel French Sponge Cakes With Chocolate Chips Mini Madeleines, French Sponge Cakes With Chocolate Chips (Similarity score: 15.17)
- Le Ster Madeleines Longues Bio Aux Perles De Sucre De Canne (Similarity score: 15.39)
- Cora Madeleines Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 15.45)
- Madeleine Coquilles Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 15.45)
- Mr Day Muffin (Similarity score: 16.00)
- The Muffin "mam", Cream Cake (Similarity score: 16.29)
- El Guijo Magdalenas Valencianas El Guijo (Similarity score: 16.56)
- The Bakery Baked With Pride (Similarity score: 17.04)