Crepini Filled Crepes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 8.06g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.06g |
| Saturated Fat | 6.45g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.1302037201063% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 339mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 339mg |
| Sugars | 11.29g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans Italian Classic Jumbo Ravioli (Similarity score: 18.80)
- Les Aliments O'sole Mio Inc Ravioloni (Similarity score: 18.80)
- Artisan Cheese Blend Sundried Tomato Ravioli (Similarity score: 19.85)
- Open Nature Classic Crust Cheese Pizza (Similarity score: 21.20)
- Bioetika Ravioli Ricotta Et Epinards (Similarity score: 21.57)
- Lucerne Cream Cheese Spread (Similarity score: 22.10)
- Conserverie Des Saveurs Rillettes De Sardines Au Piment D'espelette (Similarity score: 23.24)
- Burrata Di Buffala (Similarity score: 23.71)
- Burrata (Similarity score: 23.71)
- Ravioli Ricotta Et Epinards Bio (Similarity score: 24.50)
- Ravioli Biologiques Ricotta Et Épinards (Similarity score: 24.50)
- Italica Ravioli Aux Fromages (Similarity score: 25.00)
- Severino, The Regatta Group Severino, Rigatoni Pasta (Similarity score: 25.67)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Rigatoni Pasta (Similarity score: 25.67)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Rigatoni (Similarity score: 25.67)
Ingredients List
- Milk
- E375
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Non Gmo Canola Oil
- Golden Raisins
- Sour Cream
- Whey
- Salt
- Buckwheat Flour
- Ricotta
- Vanilla Extract
- Cream Cheese
- Water
- Wheat Flour
- Egg
- Sugar
- Durum Wheat Flour
- Durum Wheat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)