Cremo Ice Bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.25g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.25g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 6mg |
| Sugars | 17.5g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toasted Coconut Key Lime Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 16.52)
- Real Coconut Whipped Topping (Similarity score: 18.52)
- Coconut Whipped Topping (Similarity score: 19.25)
- Keens Ice Cream (Similarity score: 22.42)
- Sipct Tahitian Red (Similarity score: 22.66)
- Cremo Ice Bar (Similarity score: 25.19)
- So Delicious Dairy Free Cocowhip! Coconut Whipped Topping (Similarity score: 28.11)
- Kioene Gemalto Alla Vaniglia (Similarity score: 28.63)
- Luna, Luna & Larry's Luna & Larry's, Coconut Bliss, Organic Non Dairy Frozen Dessert, Pineapple Coconut (Similarity score: 29.39)
- Çamlica Camlica Lemon Flavoured Fizzy Drink (Similarity score: 29.40)
- Mucci Glace Vanille (Similarity score: 30.79)
- Mochis Glacés Thé Matcha (Similarity score: 31.88)
- Aroy D Coconut Cream (Similarity score: 32.01)
- Heng Guan Coconut Milk (Similarity score: 32.61)
- Skittles Skittles (Similarity score: 33.21)
Ingredients List
- Water
- Coconut Milk
- Sugar
- Red Beans
- Vegetable Oil
- And Contains Permitted Stabilizer
- Emulsifier
- Colour
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)