Cremissimo Cremissimo Nogger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 846kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 846kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 73.03370786516854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toupargel Bûche Glacée Crème Brûlée (Similarity score: 6.13)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 9.10)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 10.24)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Food Lion All Natural Premium Ice Cream (Similarity score: 12.26)
- Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 12.80)
- Carte D'or Glace Crème De Vanille, Les Authentiques (Similarity score: 13.29)
- Artiste Glacier Artiste Glacier Menthe Fraiche (Similarity score: 13.64)
- Nestlé Glace Au Café (Similarity score: 13.68)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- G7 Gelato Italiano, Crema Catalana (Similarity score: 14.03)
- Carte D'or Glace À La Vanille (Similarity score: 14.41)
- Talenti, Talenti 1 Inc Talenti, Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 14.42)
- Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ml (Similarity score: 14.75)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Hazelnut
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Flavouring
- Water
- Glucose Syrup
- Sugar
- Coconut Fat
- Glucose Fructose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Whey Product
- Hazelnut Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)