Cremissimo Bourbon Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 770kj (185 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 770kj (185 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 90.54054054054053% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Motta, Nestlé Delizia All'arancia (Similarity score: 10.44)
- Límon Helado (Similarity score: 10.62)
- Leader Price Glace Fraise (Similarity score: 12.27)
- Naturattiva Gelato Riso Lampone (Similarity score: 12.74)
- Sapprit Glace Bio Au Goût De Crème Et Chocolat (Similarity score: 14.70)
- Dr Oetker Mousse Rotwein (Similarity score: 14.86)
- Leader Price 6 Bûchettes Glacées (Similarity score: 14.86)
- El Corte Inglés Helado Vainilla (Similarity score: 14.90)
- Trofic,marque Repère Bûche Glacée Trofic Poire Chocolat (Similarity score: 15.15)
- Motta, Nestlé La Cremeria (Similarity score: 15.61)
- Leader Price Glace Citron Meringué (Similarity score: 15.68)
- Pilpa Mini Delices (Similarity score: 15.87)
- Cappuccino Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 16.07)
- Gb Glace Tresmak Glass Big Pack (Similarity score: 16.08)
- Sea Salt Caramel (Similarity score: 16.84)