Creamy tomato basil soup with sherry wine & hints of garlic, creamy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.82g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.82g |
| Saturated Fat | 1.8399999999999999g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 56.269113149847094% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 249mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 249mg |
| Sugars | 4.08g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Tomato Basil Soup, Creamy Tomato Basil (Similarity score: 5.08)
- Good & Gather Creamy Tomato Basil Soup With Hints (Similarity score: 6.07)
- Readytoeat Meal Japanese Curry Noodle (Similarity score: 14.33)
- Pfanni Kartoffel Snack Orientalisch (Similarity score: 18.73)
- Knorr Thai Red Curry With Rice Noodles (Similarity score: 20.05)
- Campbell's Soup Butternut Squash (Similarity score: 20.50)
- Cirio Datterino Di Sicilia (Similarity score: 20.69)
- Bonduelle Purée Delice (Similarity score: 20.94)
- Tesco Guacamole (Similarity score: 21.38)
- On Vous Veut Du Bien Potage Brocoli Grenaille Bacon Cerfeuil (Similarity score: 21.49)
- Roast Chicken Soup With Traditional Vegetables (Similarity score: 21.66)
- Knorr Knorr Nouilles De Riz Indonésienne Coco Citronnelle (Similarity score: 22.27)
- Smooth Country Mushroom Fresh Soup (Similarity score: 22.57)
- Knorr Knorr Saveurs D'exception Soupe Champignons Pancetta 50 Cl (Similarity score: 22.81)
- Kefir Con Coco (Similarity score: 22.84)
Ingredients List
- Tomato
- Corn Starch
- Butter
- Garlic
- Sugar
- Spice
- Vegetable Broth
- Cream
- Carrot
- Onion
- Contains 2% And Less Of
- Soya Oil
- Sherry
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)