Creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.6666666666667g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 6.6666666666667g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 33.3333333333332mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.3mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Panna Cotta Caramelo (Similarity score: 6.70)
- Altiflore Glace Vanille De Madagascar Dahu (Similarity score: 8.09)
- Rewe Rewe Creme Au Chocolat (Similarity score: 8.26)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 9.87)
- Oatly! Strawberry Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 10.47)
- Alvestaglass Choklad Bomb (Similarity score: 10.92)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.96)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 13.31)
- Sainsbury's Madagascan Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.50)
- Casino Crème Glacée Café Inclusions Café Chocolat (Similarity score: 13.81)
- Great Value Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 14.03)
- Creamer (Similarity score: 14.04)
- Darigold Creamer (Similarity score: 14.04)
- Darigold Creamer (Similarity score: 14.04)
Ingredients List
- Nonfat Ultra Filtered Milk
- Cream
- Sugar
- Natural Flavouring
- Lactase
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)