Cream sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.6099999999999999g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.61g |
| Saturated Fat | 2.42g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 484mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 484mg |
| Sugars | 1.6099999999999999g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alfredo Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 0.00)
- Roasted Garlic Alfredo Pasta Sauce (Similarity score: 0.00)
- Honey Glazed Hams Macaroni & Cheese Pasta (Similarity score: 10.34)
- Betty Bossi,coop Asian Quinoa (Similarity score: 10.49)
- Muji Curry Au Porc Et Haricots Rouges (Similarity score: 11.44)
- Family Size Chicken Fried Rice (Similarity score: 12.01)
- Vinaigrette Au Yaourt Frais Fines Herbes (Similarity score: 13.49)
- Antica Pasteria Gnocchi (Similarity score: 14.54)
- Buitoni Tomaten Sauce Mozzarella (Similarity score: 15.80)
- Taboulé Blanc Orientale (Similarity score: 16.40)
- Italian Style Chopped Salad With Ham And Turkey Breast Bowl (Similarity score: 16.51)
- Ifantis Tzatziki (Similarity score: 16.65)
- Spinach Style Rice, Tender Seasoned Pork, Sweet Onions And Black Beans In A Zesty Red Chile Sauce Burrito Bowl, Savory Pork In Zesty Red Chile Sauce (Similarity score: 17.34)
- Pierre Schmidt Choucroute Garnie À La Graisse D'oie (Similarity score: 17.59)
- Caviar D'aubergines (Similarity score: 17.96)
Ingredients List
- Water
- Garlic Powder
- Sugar
- E415
- Spice
- E270
- Romano Cheese
- Natural Flavouring
- Soya Oil
- Modified Corn Starch
- Cream
- Modified Egg Yolk
- Dairy Product Solids
- Parmesan
- Garlic Puree
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)