Cream cheesy bliss
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 11.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50.021431633090444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 11.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 317mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 317mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Feuilletés Jambon Fromage (Similarity score: 13.24)
- Food Club Original Cream Cheese Spread, Original (Similarity score: 14.63)
- Food Club Original Cream Cheese Spread (Similarity score: 16.08)
- Onsdagssnegle (Similarity score: 18.31)
- Country Baker Country Baker, Apple Pie (Similarity score: 19.51)
- Country Baker Country Baker, Cherry Pie (Similarity score: 19.65)
- Lidl Mini Crepes (Similarity score: 19.93)
- St Pierre Hand Braided Cinnamon Brioche Twist (Similarity score: 20.56)
- Sweet Chipotle Chicken (Similarity score: 21.19)
- Les Pâtissades 6 Mini Chinois (Similarity score: 22.33)
- Granovita Aufstrich Kräuter (Similarity score: 22.58)
- Dolciando Mini Torte Crema E Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 22.61)
- Sour Cream Pound Cake (Similarity score: 22.66)
- Brioche Gourmande 6 Mini Chinois (Similarity score: 22.95)
- Carrefour Poffertjes (Similarity score: 23.44)
Ingredients List
- Filtered Water
- E341iii
- E410
- E415
- E412
- Fruit
- Vegetable Juice
- Vegan Culture
- Coconut Oil
- Mid Oleic Sunflower Oil
- Cane Sugar
- Strawberry
- Soy Protein
- Corn Starch
- Natural Vegan Flavors
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)