Crai Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.42105263157895% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 312mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 312mg |
| Sugars | 1.2999999523163g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crai Mozzarella Senza Conservanti (Similarity score: 0.00)
- Verneuil Fromage De Chevre (Similarity score: 14.11)
- Latterie Riunite,ragusa Mozzarella (Similarity score: 14.44)
- Goldessa (Similarity score: 15.47)
- Milbona Goldessa Classic (Similarity score: 15.50)
- Vega E Hijos Vega E Hijos (Similarity score: 16.48)
- Vega E Hijos Queso Fresco Vega E Hijos (Similarity score: 16.48)
- Hacendado Queso Fresco (Similarity score: 16.48)
- Hacendado Queso Fresco Vaca Y Cabra (Similarity score: 16.48)
- Vega E Hijos Queso Fresco De Vaca Y Cabra (Similarity score: 17.48)
- Tipiak 2 Feuilletés Saint Jacques (Similarity score: 19.32)
- Delikate Puszysty Serek Śmietankowy (Similarity score: 21.20)
- Piątnica,twój Smak Serek Śmietankowy Naturalny (Similarity score: 22.19)
- Delikate Serek Śmietankowy Z Cebulą I Szczypiorkiem (Similarity score: 22.19)
- Migros Selection Mezzelune Mascarpone Basilico (Similarity score: 22.38)