Cradel Crostata limone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1795kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1795kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 46.82080924855491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.8% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 32.9g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cradel Crostata Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 0.00)
- Cradel Crostata Casalinga All'albicocca (Similarity score: 0.00)
- Cradel Tarte Artisanale À La Confiture De Citron (Similarity score: 0.00)
- Cradel Cherry Crumble (Similarity score: 0.00)
- Cradel Homemade Cherry Tart (Similarity score: 0.00)
- Cradel Crostata Casalinga Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 0.00)
- Cradel Apple Crumble (Similarity score: 0.00)
- Cradel La Crostata Casalinga (Similarity score: 0.00)
- Cradel Crostata (Similarity score: 0.00)
- Il Gusto Dell Italia Crostata De Limón (Similarity score: 0.00)
- Cradel Crostata Casalinga Alla Mela (Similarity score: 0.00)
- Lu,mondelez Napolitain Classic (Similarity score: 8.31)
- Rewe,rewe Bio,f W Praum Dinkel Anissterne (Similarity score: 11.57)
- Bergen Brownie Cookies (Similarity score: 13.20)
- Le Chocolat Des Français Le Super Calendrier De L'avent (Similarity score: 14.47)
Ingredients List
- Shortcrust Dough
- Fructose
- Palm
- Apple Puree
- Sugar
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
- Natural Lemon Flavouring
- Vegetable Margarine
- Fruit Juice Concentrate
- Vegetable
- Sugar
- Egg
- Honey
- Raising Agent
- E500ii
- Corn Starch
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)