Country vegetable soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 331kj (80 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 331kj (80 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.68g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.68g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Schnucks Blackeye Peas (Similarity score: 11.81)
- Eden, Eden's Kitchen Eden's Kitchen, Blackeye Peas (Similarity score: 11.81)
- Seasoned Select Beans (Similarity score: 13.56)
- Premium Blackeye Peas (Similarity score: 14.27)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Blackeyed Peas With Snaps (Similarity score: 14.58)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, White Kidney Cannellini Beans (Similarity score: 14.95)
- Allens Allens, Navy Beans (Similarity score: 15.22)
- Bush's Best Pinto Beans (Similarity score: 17.65)
- Premium Great Northern Beans (Similarity score: 18.15)
- Eden Chili (Similarity score: 18.58)
- Cuisine Adventures Organic Savory 3 Grains Meals (Similarity score: 18.64)
- Mushroom Barley Soup (Similarity score: 18.87)
- Seafood Cocktail In Brine (Similarity score: 18.91)
- Dry Brown Pigeon Peas (Similarity score: 19.29)
- Renaissance Food Group Peppers With Ranch Dip (Similarity score: 19.48)
Ingredients List
- Split Pea
- Lentils
- Hydrolysed Soy Protein
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)