Cottage cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 295kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 295.0kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.56338028169g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.56g |
| Saturated Fat | 1.056338028169g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.0% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 260.563380281692mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260.6mg |
| Sugars | 2.112676056338g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cottage Cheese (Similarity score: 0.00)
- Nancy's Nancy's, Cultured Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 12.68)
- Nancy's Organic Cultured Cottage Cheese (Similarity score: 12.68)
- Nancy's, Springfield Creamery Inc Nancy's, Lowfat Cottage Cheese (Similarity score: 12.68)
- Nancy's Nancy's, Cultured Lowfat Cottage Cheese (Similarity score: 12.68)
- Our Bistro Soup Margherita Pizza Soup (Similarity score: 18.42)
- Crevette Blanches Du Pacifique (Similarity score: 18.92)
- Santiago's Authentic Green Chile Sauce With Pork (Similarity score: 20.70)
- Thon Pâle Émietté Emballé Dans L'eau (Similarity score: 21.19)
- Soupe De Pois Cassés Et Fèves (Similarity score: 21.33)
- Red & Black Bean Chili (Similarity score: 21.68)
- Pacific, Pacific Foods Of Oregon Inc Pacific, Organic Polenta, Original (Similarity score: 21.99)
- Green Bell Pepper Hand Filled With Beef & Rice In A Zesty Tomato Sauce, Stuffed Pepper (Similarity score: 22.07)
- 2% Milkfat Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 22.68)
- Wegmans Organic 2% Milkfat Cottage Cheese (Similarity score: 22.68)