Chunk light tuna water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 383kj (92 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 383kj (92 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.954248366013g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.95g |
| Saturated Fat | 0.32679738562092g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50.00000000000077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 479.73856209148mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 479.7mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vivant Tripes Cuisinées (Similarity score: 7.81)
- Eldorado Kalkon Hel Bröstfilé (Similarity score: 8.98)
- Dos De Cabillaud Msc Sauce Façon Beurre Blanc Citron (Similarity score: 14.93)
- Extratierno De Pollo (Similarity score: 15.50)
- Volandry, Marque Repère Escalopes De Dinde (Similarity score: 15.55)
- You Cottage Cheese Ginger Basil (Similarity score: 15.71)
- Baby Clams Boiled (Similarity score: 16.63)
- Boiled Baby Clams (Similarity score: 16.63)
- Fully Cooked Roast Beef With Gravy, Roast Beef (Similarity score: 16.75)
- Lucerne Foods Inc Mussels In Garlic Butter Sauce, Garlic Butter (Similarity score: 17.67)
- Migros Mclassic Cottage Cheese Mexican Style (Similarity score: 18.13)
- Small Cooked Shrimp (Similarity score: 18.77)
- Volandry,marque Repère Escalopes De Dinde Extra Tendres Certifiées X 2 (Similarity score: 19.04)
- Scandia Scandia Ciorba De Burta (Similarity score: 19.14)
- Le Picoreur Gésiers De Poulet (Similarity score: 19.72)