Choucroute alsacienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 598kj (143 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 598kj (143 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 39.63963963963965% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.6% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coren Albóndigas Cerdo De Castaña (Similarity score: 8.38)
- Galette Chiffonade De Jambon Et Tomates (Similarity score: 9.78)
- Argal Pate Light (Similarity score: 9.92)
- Ahold Sausage And Peppers With Onions In Tomato Sauce (Similarity score: 10.55)
- Delhaize Langue De Boeuf (Similarity score: 10.62)
- Libby's, Chili Con Carne With Beans, Original, Original (Similarity score: 11.69)
- Pinnacle Foods Group Llc Original Chili With Beans (Similarity score: 13.43)
- Armour Original Chili With Beans, Original (Similarity score: 13.43)
- Instant Traiteur Moussaka (Similarity score: 13.98)
- Shepherd's Pie (Similarity score: 14.64)
- Netto Petit Salé (Similarity score: 14.69)
- L'atelier Blini Ktipiti Bio (Similarity score: 15.27)
- Valu Time Chili With Beans (Similarity score: 15.34)
- Spar Käse Lauchnockerl In Speckrahmsauce (Similarity score: 16.20)
- Sauce Carbonara (Similarity score: 16.22)