Chopped walnuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 100 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 100 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 11 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.5% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kirkland Signature Almond Butter (Similarity score: 3.53)
- Pruneaux D'agen Moelleux (Similarity score: 20.22)
- Sun & Seed Raw Organic Hazelnut Butter 250g (Similarity score: 24.26)
- Auchan Naranja Lane Late (Similarity score: 27.65)
- Codre Rose Du Pays De La Risle (Similarity score: 28.02)
- Piña Natural (Similarity score: 31.38)
- Cow And Gate Compote Pomme Poire 4 6 Mois (Similarity score: 32.85)
- Nothing But 20 Apples (Similarity score: 33.38)
- Danival Poki Bio Pomme Carotte Goyave (Similarity score: 33.81)
- Delizum Zumo De Naranja Ecológico (Similarity score: 34.72)
- Confiture Fraise (Similarity score: 34.87)
- Delallo Fine Chopped Garlic In Pure Olive Oil (Similarity score: 35.04)
- Kidi Fruit,andros Kidi Fruit Gourdes (Similarity score: 35.59)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Almonds (Similarity score: 37.12)
- Delhaize Elstar Apples (Similarity score: 37.42)
Ingredients List
- Walnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)