Choix du président Banane et fraise, céréales d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1490kj (357 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1490kj (357 calories/kcal) |
| Fiber | 10.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 10.7mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10.7mg |
| Sugars | 14.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- President's Choice Apple Cinnamon Oatmeal Cereal Baby (Similarity score: 0.00)
- Kellogg's Pumpkin Spice (Similarity score: 12.88)
- Bjorg Muesli Super Fruits (Similarity score: 13.98)
- Prozis Farine De Patate Douce (Similarity score: 15.61)
- Original Lightly Sweetened Whole Grain Cereal, Original (Similarity score: 15.80)
- Kellogg’s Lightly Sweetened Whole Grain Cereal, Original (Similarity score: 15.80)
- Seitenbacher The Muesli (Similarity score: 16.15)
- Benvenuti A Tavola Linguine (Similarity score: 16.24)
- Benvenutia Tavola Wheat Pasta (Similarity score: 16.24)
- Banvenuti Tavola Pasta Di Semola, Paccari (Similarity score: 16.24)
- Benvenuti A Tavola Strozzapreti Pasta (Similarity score: 16.24)
- Weis Quality Weis Quality, Whole Grain Pasta, Rotini (Similarity score: 17.36)
- Whole Grain Penne Pasta (Similarity score: 17.36)
- Fresh & Easy Whole Grain Rotini (Similarity score: 17.36)
- Penne, Whole Grain Pasta Product (Similarity score: 17.36)