Chocolatey coated matzos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1925kj (461 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1925kj (461 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 77.77777777777779% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 18 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biscuit Bio Pepites Choc Ss Sel Oeufs Lait (Similarity score: 13.57)
- Apiflor Croq'en Auvergne Nature (Similarity score: 22.47)
- Biscotti Del Buongiorno Al Cioccolato (Similarity score: 25.12)
- El Andral Sobao Gigante (Similarity score: 26.29)
- Conad Krumiri (Similarity score: 27.24)
- Blekis Dwist (Similarity score: 27.62)
- Eden Chocolats Chocolat Et Meringues Au Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 27.66)
- Madeleine Coque Chocolat Noir (Similarity score: 29.20)
- Corny Dark & White (Similarity score: 29.52)
- Tropical Valley Foods Dark Chocolate Cayenne Pepper (Similarity score: 29.70)
- Bicentury Tortitas De Chocolate Negro A La Flor De Azahar Y Trocitos De Naranja (Similarity score: 30.63)
- Bicentury Tortita De Arroz Con Chocolate Y Naranja (Similarity score: 30.63)
- Dor Barquillos Tradicionales Con Chocolate Negro (Similarity score: 31.35)
- Ginger Shortbread (Similarity score: 31.82)
- Keimling (Similarity score: 32.06)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Cocoa Powder
- Water
- Vanillin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)