Chocolates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 16.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14775454233803% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 16.7g |
| Score | 23 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 54.17g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frankford Candy Llc Spongebob Squarepants Milk Chocolate Money (Similarity score: 5.88)
- Culinary Circle Culinary Circle, Chocolate Toffee, Almonds (Similarity score: 7.96)
- Chocolatey Candies (Similarity score: 10.03)
- Hammond's Bourbon Pecan Pie (Similarity score: 10.79)
- Sweet Shop Candies Inc Sweet Salt Usa, Dark Chocolate Sea Salt Caramels (Similarity score: 11.08)
- Bella Strada Verona Valley, Malted Milk Balls (Similarity score: 11.35)
- Harvest Fresh Chocolate Malt Balls (Similarity score: 11.35)
- Chocolatey Candies (Similarity score: 11.62)
- Milk Chocolate Candy & Toy Surprise, Milk Chocolate (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy & Surprise (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy & Surprise! (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy & Toy Surprise (Similarity score: 11.93)
- Milk Chocolate Candy & Toy Surprise!, Milk Chocolate (Similarity score: 11.93)
Ingredients List
- Semisweet Chocolate
- Invert Sugar
- Raspberry
- Lemon Puree
- Salt
- Sea Salt
- E1103
- Natural Flavouring
- Milk Chocolate
- Sugar
- White Chocolate
- Corn Syrup
- Whipping Cream
- Butter
- Less Than
- Evaporated Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)