Chocolate tree cookie kit, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1674kj (401 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1674kj (401 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 20 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 46.67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Halloween House Cookie Kit (Similarity score: 5.03)
- Gingerbread Doghouse Kit (Similarity score: 9.42)
- Gingerbread House Kit, Ginger (Similarity score: 15.06)
- Mini Village Gingerbread Kit (Similarity score: 15.06)
- Gingerbread Townhouse Kit (Similarity score: 15.06)
- Petite Cake White Iced White (Similarity score: 16.47)
- Lu Pim's L'original Cerise Touche De Griotte (Similarity score: 16.57)
- Carambar Carambar Caramel (Similarity score: 18.35)
- Gingerbread Cookie Decorating Kit (Similarity score: 18.61)
- Pepperidge Farm Cookies (Similarity score: 19.67)
- Target Stores Oatmeal Raisin Cookies (Similarity score: 20.36)
- Island Brittle (Similarity score: 20.36)
- Island Brittle (Similarity score: 20.36)
- Colomba Classica (Similarity score: 20.93)
- Ticklebelly Ticklebaby, Cakebabies, Sweet Vanilla (Similarity score: 21.13)
Ingredients List
- Chocolate Cookie
- Palm Oil
- Molasses
- Water
- Cocoa Powder
- Raising Agent
- Salt
- Icings
- Water
- Palm Oil
- Corn Starch
- E375
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Salt
- Acetylated Monoglycerides
- Artificial Flavouring
- Colour
- E435
- E202
- E330
- Reduced Iron
- Mini Jelly Candy
- Sugar
- Corn Starch
- Water
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- Sodium Citrate
- Colour
- Peppermint Balls
- Corn Syrup
- Thiamin Mononitrate
- Colour
- Peppermint Oil
- Christmas Light Candy
- Corn Syrup
- E330
- E572
- Tapioca Dextrin
- Colour
- Confectioner's Glaze
- E903
- E101
- Folic Acid
- Ascorbic Acid Added As A Dough Conditioner
- Enzyme
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)