Chocolate raisins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1778kj (425 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1778kj (425 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 11.25g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 23 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 67.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Snacktime Chocolate Raisins (Similarity score: 0.00)
- Maurinus Chocolate Raisins (Similarity score: 24.68)
- Robin Eggs (Similarity score: 24.91)
- Schokoliebe Schokolierte Rosinen (Similarity score: 25.37)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Alpine Mints (Similarity score: 25.41)
- Kroger Kroger, Chocolate Covered Raisins (Similarity score: 25.70)
- Coated Yogurt Raisins (Similarity score: 26.63)
- Sugarfina Sugarfina, Robin's Egg Caramel (Similarity score: 27.04)
- Creamy Mints (Similarity score: 27.59)
- Laica Caffè Liquido Praline (Similarity score: 27.76)
- Laica Praline Caffè Liquido (Similarity score: 27.76)
- Laica Laica Cioccolatini Caffè Liquido (Similarity score: 27.76)
- Ferrara Candy Company Dark Chocolate (Similarity score: 28.64)
- Schoko Rosinen (Similarity score: 28.89)
- Churchill's Sweet Snowman Vanilla Fudge Candy (Similarity score: 29.65)
Ingredients List
- Raisin
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Coconut Oil
- Confectioner's Glaze
- E415
- Milk Chocolate
- Sugar
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Whey
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
- E414
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)