Chocolate pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 481kj (115 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 481kj (115 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.54g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.54g |
| Saturated Fat | 2.31g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 85.87360594795538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.9% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 15.38g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone Yohurt Danone (Similarity score: 14.49)
- Koko Dairy Free Noix De Coco & Citron (Similarity score: 15.53)
- Tesco Bbq Sauce (Similarity score: 24.46)
- Danone Danone Breakfast Yaourt Fraise (Similarity score: 25.11)
- Angel Delight Strawberry Magic (Similarity score: 27.38)
- Selex Galette De Mais (Similarity score: 28.20)
- Thank You Thank You, The Ultimate Butterscotch Pudding (Similarity score: 29.23)
- Ricebliss Llc Ricebliss, Wholesome Brown Rice Snack, Acai & Chia (Similarity score: 30.69)
- Mike's Popcorn Llc Mike's Popcorn, Mix! Popcorn, Cheese Caramel (Similarity score: 30.71)
- Mike's Popcorn Llc Mike's Popcorn, Mix! Popcorn, Cheese Caramel (Similarity score: 30.71)
- Green Curry Noodle Bowl (Similarity score: 34.57)
- Thai Red Curry Chicken (Similarity score: 35.40)
- Full Circle, Topco Perfectly Seasoned White Meat Chicken, Thai Style Red Curry Sauce, Red Peppers With Jasmine Rice (Similarity score: 35.40)
- Conserverie St Christophe Vol Au Vent (Similarity score: 36.35)
- PiÄ…tnica Serek Wiejski Z Jagodami (Similarity score: 36.48)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Artificial Flavouring
- Water
- Sugar
- Modified Starch
- Coconut Oil
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- Salt
- E481
- E339
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)