Chocolate pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 8.85g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 21 |
| Sodium | 398mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 398mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Snack Pie (Similarity score: 0.00)
- Hostess Snack Size Fruit Pies (Similarity score: 14.71)
- La Brioche De Vendrennes Galette Des Rois (Similarity score: 18.35)
- Ginger Evans Bakery Ginger Evans Bakery, Glazed Donuts (Similarity score: 19.30)
- Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 20.87)
- La Fournée Dorée Gâche Tranchée (Similarity score: 21.26)
- La Fournée Dorée La Gâche Tranchée Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 21.26)
- La Fournée Dorée Baguettes Viennoises Pépites De Chocolat (Similarity score: 21.68)
- First Street Raspberry Danish (Similarity score: 22.00)
- Brioche Pasquier,pasquier Brioche Tressée Au Levain (pépites De Chocolat) (Similarity score: 22.88)
- Brioche Tressée (Similarity score: 24.47)
- Les Délices De Landeleau 10 Crêpes P'tit Déj (Similarity score: 24.51)
- 6 Grandes Crepes De Froment Les Delices De Landeleau (Similarity score: 24.51)
- Les Délices De Landerneau,les Délices De Landeleau Crêpes (Similarity score: 24.51)
- Crepes Froment (Similarity score: 24.51)
Ingredients List
- Flour
- Corn Starch
- Vegetable Shortening
- Preservative
- Corn Syrup
- Soya Oil
- Dextrose
- Wheat Flour
- Barley Malt Flour
- Titanium Dioxide Color
- E575
- High Fructose Corn Syrup
- E481
- Cocoa Paste
- E415
- E170i
- E401
- Corn Syrup Solids
- E406
- E150a
- Maltodextrins
- Wheat Starch
- Water
- Soya Lecithin
- E435
- E471
- E491
- E500ii
- Palm Oil
- Fractionated Palm Oil
- Sugar
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Modified Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)