Chocolate mini cupcakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 4.93g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 38.8801261829653% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 352mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 352mg |
| Sugars | 45.07g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 45.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Chocolate With Chocolate Icing Cupcakes, Mini Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Togolo Soucoupes (Similarity score: 17.99)
- Cinnamon Cake (Similarity score: 18.58)
- Red Velvet Cupcakes, Red Velvet (Similarity score: 18.73)
- Yellow & Chocolate Cupcakes With Buttercreme Icing (Similarity score: 20.72)
- The Bakery, Wal Mart Stores Inc The Bakery, Golden Vanilla & Chocolate Mini Cupcakes (Similarity score: 20.84)
- Golden Mini Cupcakes (Similarity score: 20.84)
- Wal Mart Stores Mini Cupcakes (Similarity score: 21.01)
- Strawberry Cake Roll, Strawberry (Similarity score: 21.39)
- Maplehurst Bakeries Llc Maplehurst Bakeries, Llc, Winter Wonderland Mini Chocolate & Gold Cupcakes (Similarity score: 21.47)
- Markets Of Meijer Mini Celebration Cupcakes (Similarity score: 21.47)
- The Bakery Baked With Pride Mini Cupcake (Similarity score: 21.47)
- Daddy Ray's Daddy Ray's, Low Fat Fig Bars (Similarity score: 21.63)
- Half Shadow Cake, Shadow (Similarity score: 21.84)
- Kroger Kroger, Fig Bars (Similarity score: 23.22)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Corn Syrup Solids
- Salt
- Dextrose
- Whey
- E471
- Soya Lecithin
- E412
- E202
- Water
- Natural And Artificial Flavouring
- E475
- E516
- E466
- Sunflower Lecithin
- E435
- E1400
- E422
- Confectioner's Glaze
- E481
- Flour
- E414
- E482
- E461
- E129
- E102
- E133
- E110
- E903
- Vegetable Oil
- Cocoa
- Corn Starch
- Egg
- Modified Starch
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)