Chocolate egg nog mochi premium ice cream wrapped in sweet rice dough, chocolate egg nog
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.39999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 25.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mochi (Similarity score: 8.61)
- Hafner Mousse Passion (Similarity score: 9.52)
- Mochi Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- Ben & Jerry& Non Dairy Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 13.10)
- Bubbies Mochi (Similarity score: 13.15)
- Mochi Premium Collection (Similarity score: 13.33)
- Double Chocolate Mochi Ice Cream With Chocolaty Bits, Double Chocolate (Similarity score: 13.76)
- Double Chocolate Mochi Ice Cream With Chocolaty Bits, Double Chocolate (Similarity score: 13.76)
- Green Tea Mochi Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 13.76)
- Sweet Mango Mochi Ice Cream, Sweet Mango (Similarity score: 13.79)
- Mochi Green Tea Ice Cream (Similarity score: 14.03)
- Mochi Ice Cream (Similarity score: 15.02)
- Crème Tiramisù (Similarity score: 16.95)
- Oregon Ice Cream Mint Chip Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 17.28)
- Chocolate Sensations Chocolate Ice Cream With A Chocolate Candy Blend Of Truffles, Almonds, And Flakes, Chocolate Sensations (Similarity score: 17.34)
Ingredients List
- Egg Nog Ice Cream
- Mochi Dough
- Egg White
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)