Chocolate dutch mints
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 25mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 25mg |
| Sugars | 72.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 72.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- World's Finest Chocolate Inc Cordial Blueberries Milk Chocolate (Similarity score: 11.38)
- Banania Cacao (Similarity score: 14.19)
- Sweet Land Cordons De Fraise (Similarity score: 17.31)
- Dr Oetker Decor Kit (Similarity score: 18.65)
- Aldi Dulcipica Manzana (Similarity score: 19.64)
- Look O Look Bandeaux Citron Cola (Similarity score: 20.61)
- Catucao (Similarity score: 21.10)
- Vidal Dipper Xl (Similarity score: 22.07)
- Vidal Dipper Xl Sabor Fresa (Similarity score: 22.07)
- Vidal Dipper Xl (Similarity score: 22.12)
- Vivani Vivani Cavi Quickinstant Cacao (Similarity score: 22.52)
- Haribo Haribo Balla Stixx Kirsche (Similarity score: 23.05)
- Poulain Grand Arôme (Similarity score: 23.22)
- Poulain Grand Arôme (Similarity score: 23.22)
- Château Erfrischungsstäbchen Mango Maracuja (Similarity score: 23.54)
Ingredients List
- Sugar
- Soya Lecithin
- Colour
- E102
- E127
- Blue 1 And 2 Lake
- Tapioca Dextrin
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Contains 2% And Less Of The Following
- Cocoa Butter
- Invert Sugar
- E1103
- Natural And Artificial Flavouring
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)