Chocolate Creme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1755kj (420 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1755kj (420 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.84g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.84g |
| Saturated Fat | 6.45g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 39.98760074395536% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 20 |
| Sodium | 229.4mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 229.4mg |
| Sugars | 37.1g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Little Debbie Banana Twins Snack Cakes (Similarity score: 10.96)
- Little Debbie, Mckee Foods Corporation Little Debbie, Cakes, Banana Twins (Similarity score: 10.96)
- Cheese Danish (Similarity score: 12.95)
- Strawberry Danish, Strawberry (Similarity score: 16.15)
- Cookies & Cream Bar Cake Made With Oreo (Similarity score: 17.40)
- Auchan Crousty 2 Chocolats (Similarity score: 17.72)
- Tastykake, Tasty Baking Company Tastykake, Minis Cupcake, Koffee Kake (Similarity score: 17.75)
- Serebis Gateau Saveur Amande (Similarity score: 19.86)
- Scripture Creations Llc Isabela, Cream Pie, Chocolate Marshmallow Cocoa (Similarity score: 20.03)
- Sanders Caramel Pecan Deep Dish Brownie (Similarity score: 20.16)
- Eldorado Mellombar Sjokolade & Krisp (Similarity score: 20.34)
- Lofthouse Cookies Lofthouse Cookies, Peanut Butter Fudge No Bake Cookies (Similarity score: 20.76)
- Mr Kipling Angel Slices (Similarity score: 20.98)
- Gmills Count Chocula Treats Bars Choc Marshmallow (Similarity score: 21.10)
- Yellow Orange Frosted Sugar Cookies (Similarity score: 21.90)
Ingredients List
- Wheat Flour
- E170i
- E406
- Salt
- E471
- E491
- Wheat Gluten
- Corn Syrup
- Salt
- Cocoa
- Monoglycerides
- Filling
- E282
- E466
- Enzyme
- E472e
- E341i
- Cinnamon
- E510
- E516
- Natural And Artificial Flavouring
- Reb A
- Sugar
- E300
- E102
- E129
- Enrichment
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Shortening
- Yeast
- Skimmed Milk
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)