Chocolate covered peanuts, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2230kj (533 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2230kj (533 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 13.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.33g |
| Saturated Fat | 13.33g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 36.35124079629124% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 13.3g |
| Score | 19 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amport Foods Amport Foods, Milk Chocolate Peanuts (Similarity score: 10.05)
- Milk Chocolate Covered Roasted Almonds, Milk Chocolate (Similarity score: 13.04)
- Serebis Krem' Duo Chocolat (Similarity score: 14.14)
- Milk Chocolate Double Dipped Virginia Peanuts (Similarity score: 16.11)
- Milk Chocolate Covered Cashews (Similarity score: 18.69)
- Milk Chocolate Double Dipped Peanuts (Similarity score: 18.69)
- Nicaragua 2016 (Similarity score: 21.12)
- First Street, Smart & Final Iris Corporation Milk Chocolate Almonds, Milk Chocolate (Similarity score: 21.86)
- Bixby & Co Bixby Bar, Rich Dark Chocolate Nut Bar, Crunchy Peanut Butter Maine Sea Salt (Similarity score: 24.05)
- Double Dip Almonds (Similarity score: 25.03)
- 7 Select, 7 Eleven Inc 7 Select, Roasted Cashews, Milk Chocolate (Similarity score: 25.05)
- Bonne Maman Biscuits Sablés Des Prés (Similarity score: 25.08)
- Milk Chocolate Coconut Yogurt Almonds (Similarity score: 25.25)
- Jewel Osco Milk Chocolate Almond (Similarity score: 25.56)
- Milk Chocolate Almonds (Similarity score: 25.56)
Ingredients List
- Redskin Peanuts
- Confectioner's Glaze
- Milk Chocolate
- Sugar
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Cocoa
- Dry Whey
- Skimmed Milk Powder
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)