Chocolate cookie kit, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1619kj (387 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1619kj (387 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 4.84g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 20 |
| Sodium | 242mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 242mg |
| Sugars | 48.39g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gooey Butter Cake On A Stick (Similarity score: 17.50)
- Frosted Brown Sugar & Cinnamon Toaster Pastries, Frosted Brown Sugar & Cinnamon (Similarity score: 17.89)
- Signature Kitchens Frosted Brown Sugar & Cinnamon Toaster Pastries, Frosted Brown Sugar & Cinnamon (Similarity score: 17.89)
- Toaster Pastries (Similarity score: 17.89)
- Frosted Toaster Pastries (Similarity score: 17.89)
- Frosted Brown Sugar Cinnamon Toaster Pastries, Frosted Brown Sugar Cinnamon (Similarity score: 17.89)
- Toaster Pastries (Similarity score: 17.89)
- Blueberry Flavored King Cake (Similarity score: 18.32)
- Strawberry King Cake (Similarity score: 18.32)
- Nature's Path Nature S Path Frosted Buncha Blueberries Toaster (Similarity score: 19.44)
- Crème De Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 19.93)
- Pur Bonheur Pâte À Tartiner Caramel Au Sel De Guérande (Similarity score: 20.91)
- Frosted Cherry Toaster Pastries (Similarity score: 21.56)
- Chocolate Cake (Similarity score: 22.31)
- Gingerbread Village Kit (Similarity score: 22.63)
Ingredients List
- Cookie
- Palm Oil
- Molasses
- Water
- Cocoa Powder
- Raising Agent
- Salt
- Icings
- Water
- Palm Oil
- Icing Sugar
- E375
- Corn Starch
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Salt
- Acetylated Monoglycerides
- E129
- Artificial Flavouring
- E435
- E133
- Reduced Iron
- E202
- E102
- E330
- E110
- Bloody Bones Candy
- Maltodextrins
- E296
- E572
- Natural And Artificial Flavouring
- Confectioner's Glaze
- Thiamin Mononitrate
- Tapioca Dextrin
- E903
- E129
- E171
- Sprinkles
- Corn Starch
- Palm Kernel Oil
- Modified Corn Starch
- Corn Starch
- Confectioner's Glaze
- E101
- Sunflower Lecithin
- E102
- E110
- E133
- E129
- E435
- Bat Candy
- Corn Syrup
- E330
- E572
- Folic Acid
- Tapioca Dextrin
- E171
- Confectioner's Glaze
- E903
- Artificial Flavouring
- E129
- E110
- E133
- E129
- E102
- E300
- E133
- Candy Corn
- Corn Syrup
- Egg White
- Honey
- Soybean Protein
- Salt
- Artificial Flavouring
- Confectioner's Glaze
- E903
- Enzyme
- E127
- E102
- E110
- Mini Beads
- Corn Syrup
- E330
- E572
- Tapioca Dextrin
- E171
- Confectioner's Glaze
- Sugar
- E903
- Artificial Flavouring
- E129
- E102
- E110
- E133
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)