Chocolate cayenne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1761kj (421 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1761kj (421 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 11.84g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.27795874049946% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 11.8g |
| Score | 21 |
| Sodium | 224mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 42.11g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Chip Cookie Dough 12 Oz, Chocolate Chip Off The Ol' Block (Similarity score: 11.56)
- Chocolate Cake Rolled With Peanut Butter Creamy Filling (Similarity score: 15.56)
- Dolciaria Val D'enza Bisfrolline Con Mirtilli E More (Similarity score: 16.39)
- Dolciaria Val D'enza Bisfrolline (Similarity score: 17.23)
- Dolciaria Val D'enza Bisfrolline Con Limone (Similarity score: 17.23)
- Sablés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 18.02)
- Chocolate Football Cakes (Similarity score: 18.65)
- Sweet, Salty, Nutty & Nice Salted Chocolate Nut Caramels In Milk And Dark Chocolate, Caramel, Salted Caramel, Nut Caramel (Similarity score: 19.83)
- Nonni's Biscotti Bites (Similarity score: 21.87)
- Chocolate Chip Cookie Dough 3 5oz, Chocolate Chip Off The Ol' Block (Similarity score: 22.26)
- Little Debbie Little Debbie, Pudding Rolls, Banana (Similarity score: 22.28)
- Leaderprice Brookie (Similarity score: 23.82)
- Kellogg's Coco Pops (Similarity score: 23.97)
- Biscuits Leclerc Biscuits Au Beurre Chocolat Au Lait (Similarity score: 25.07)
- Fruit Bars (Similarity score: 26.01)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Pure Vanilla Extract
- E500ii
- Salt
- Spice
- Butter
- Cane Sugar Syrup
- Light Brown Sugar
- Cane Sugar
- Cocoa
- Cocoa Powder Bittersweet Chocolate
- Turbinado Sugar
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)