Chocolate candies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1992kj (477 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1992kj (477 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 11.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46719160104986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 23 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 66.67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Candies, Milk Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Wilbur's Of Maine Chocolate Confections Wilbur's Of Maine, Milk Chocolate Raisins (Similarity score: 8.32)
- M&m's, Milk Chocolate (Similarity score: 8.55)
- Lindt, Lindt & Sprungli Gmbh Lindt, Milk Chocolate With Liquid Raspberry Filling, Raspberry (Similarity score: 11.22)
- Chocolate Candies, Milk Chocolate (Similarity score: 12.72)
- Nestle Smarties Adventshäuschen (Similarity score: 13.75)
- Nestlé Smarties 100% Bleu Edition Givrée (Similarity score: 14.55)
- Nestlé Smarties (Similarity score: 14.67)
- Virginias Turrón Trufado De Chocolate Con Guindas Al Licor (Similarity score: 14.72)
- Nestlé,smarties Smarties Mini (+10% Gratuit) (Similarity score: 14.96)
- Chocolate Candies (Similarity score: 14.98)
- Nestle Smarties (Similarity score: 15.09)
- Smarties Smarties Mini Snack Chocolate Bag (Similarity score: 15.09)
- Nestlé Smarties (Similarity score: 15.10)
- Nestlé Smarties (Similarity score: 15.19)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Sugar
- Corn Starch
- Less Than
- Corn Syrup
- E414
- Colour
- E1400
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)