Chocolate cake, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1820kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1820kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43.783209351753456% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.8% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 24 |
| Sodium | 282mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 282mg |
| Sugars | 50.59g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Double Layer Cake (Similarity score: 0.00)
- Chocolate Cake With Chocolate Icing, Chocolate (Similarity score: 7.70)
- Red Velvet Fudgy Chocolate Brownies Topped With Cream Cheese Icing And Chocolate Pieces (Similarity score: 12.50)
- Decadent A Delicious Two Layer Italian Creme Cake Made With Nuts And Coconut With A Fluffy Cream Cheese Frosting And Toasted Coconut, Decadent Italian Creme (Similarity score: 12.95)
- Cadbury Cadbury Chocolate Mini Rolls (Similarity score: 16.02)
- Limited Edition Lemon Iced Cake, Lemon (Similarity score: 16.08)
- Brand Castle Llc Crafty Cooking Kits, Nativity Cookie Kit, Gingerbread (Similarity score: 16.89)
- Gourmet Macadamia Nut Popcorn Mix, Macadamia Nut (Similarity score: 16.89)
- Double Layer Celebration Cake (Similarity score: 19.96)
- Bunny Kisses Caramel Corn With White Chocolate Drizzles And Pastel Candy Bits, Bunny Kisses (Similarity score: 20.27)
- Soft Baked Cookies (Similarity score: 20.31)
- Game Day Cupcakes, Game Day (Similarity score: 20.91)
- Entenmann's Party Cake (Similarity score: 21.55)
- Red Velvet Cupcake Filled With Cream Cheese (Similarity score: 21.57)
- Red Velvet Cupcakes Filled With Real Cream Cheese (Similarity score: 21.71)
Ingredients List
- Sugar
- Vegetable Shortening
- Wheat Flour
- Egg White
- Cocoa Processed With A
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)