Chocolate brownie bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1636kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1636kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.492811960897065% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 39.13g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soft & Chewy Bear Shaped Biscuits (Similarity score: 14.63)
- Just Desserts Bites, Moist Lemon Cake With Bright, Tangy Finish (Similarity score: 19.10)
- Markets Of Meijer Markets Of Meijer, Mini Carrot Cupcake (Similarity score: 21.26)
- Baklava Assortment (Similarity score: 21.28)
- Bars (Similarity score: 21.60)
- Gorilla Power Bars (Similarity score: 21.60)
- Chewy Granola Bar With White Chocolate, Whitewater Chomp (Similarity score: 21.60)
- Chewy Granola Bar, White Chocolate (Similarity score: 21.60)
- Sour Cherry Filled Organic Cookies (Similarity score: 21.66)
- Hilary's Cookies Oatmeal Cookies (Similarity score: 23.86)
- Baklava Assortment (Similarity score: 23.97)
- Jewel Confections Llc Rudoplh Bumble Cookie Decorating Icing Kit (Similarity score: 24.15)
- Bolitas Choka (Similarity score: 24.33)
- Mini Baklava Assortment (Similarity score: 24.44)
- Pumpkin Spice (Similarity score: 24.78)
Ingredients List
- Brownie Mix
- Water
- Reese's Peanut Butter Cups
- Soya Oil
- Chocolate Filling
- Corn Syrup
- Cocoa Powder
- Shelf Life Improver
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)