Chocolate & vanilla swirl pudding with calcium
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 305kj (73 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 305kj (73 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.8199999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.82g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 14.55g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fat Free Chocolate Pudding With Calcium (Similarity score: 1.27)
- Bonarea Gelatina Limona (Similarity score: 10.04)
- Bonàrea Gelatina Sabor Cola (Similarity score: 10.04)
- Yoplait, Sigma Yoplait Doble Cero Toronja (Similarity score: 12.09)
- Giant Giant, Fat Free Ricotta Cheese (Similarity score: 19.54)
- Price Chopper, Price Chopper Supermarkets Price Chopper, Fat Free Ricotta Cheese (Similarity score: 19.54)
- Galbani, Lactalis American Group Inc Ricotta Cheese (Similarity score: 19.54)
- Shoprite Shoprite, Fat Free Ricotta Cheese (Similarity score: 19.54)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Fat Free Ricotta (Similarity score: 19.54)
- Harris Teeter Ricotta Cheese (Similarity score: 19.54)
- Alsur Ensalada De Pimiento Con Atun (Similarity score: 20.20)
- Carrefour Maïs Doux (Similarity score: 20.27)
- Mild Pineapple Mango Salsa, Mild (Similarity score: 20.87)
- Carottes Rapées (Similarity score: 20.98)
- Red Tart Cherry Salsa, Red Tart Cherry (Similarity score: 21.22)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Colour
- E450iii
- E150a
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Cocoa
- Salt
- E407
- E341iii
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)