Chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1992kj (477 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1992kj (477 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 24 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 14.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.162601626016254% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.2% |
| Saturated Fat Value | 14.8g |
| Score | 24 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Candelaria Chocolate (Similarity score: 8.56)
- Nestle Nestle Dessert Truffes Orange 250g (Similarity score: 10.30)
- La Candelaria Chocolate A La Taza (Similarity score: 12.64)
- Ciokarrua Arancia Orange (Similarity score: 12.68)
- Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 14.19)
- Lindt & Sprungli Inc Dark Chocolate Bars (Similarity score: 14.56)
- Verpoorten,rc Confiserie Gmbh Eierlikör Pralinés Vollmilch Schokolade Flüssig Gefüllt (Similarity score: 15.49)
- Favorina Dark Chocolate Eggs Advocaat (Similarity score: 15.68)
- Lacasa Turrón De Chocolate Y Guindas Al Licor (Similarity score: 16.14)
- Verpoorten Eierlikör Ostereier (Similarity score: 16.62)
- Chuao Chocolatier Honeycomb Dark Chocolate Bar, Honeycomb (Similarity score: 17.55)
- Agilus Dragees Knabbermischung Mit Schokolade (Similarity score: 17.71)
- Cémoi Decouverte De Nos Regions (Similarity score: 18.04)
- Dor Barquillos Tradicionales Con Chocolate Blanco (Similarity score: 18.12)
- Butlers Iris Whiskey Dark Chocolate With Irish Whiskey (Similarity score: 18.26)