Choco Cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2050kj (490 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2050kj (490 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 20.416666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.4% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pavesi Ringo Al Cocco (Similarity score: 9.87)
- Carrefour,carrefour Bio Biscuits Epeautre Et Sésame (Similarity score: 12.75)
- Elibio Cookies Chocolat Et Quinoa (Similarity score: 14.51)
- Unes Frollini Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 14.71)
- Mondo Natura Frollini Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 14.71)
- Piccolo I Biscotti Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 15.98)
- Auchan,auchan Bio Cookies Pépites De Chocolat Et Quinoa (Similarity score: 16.42)
- Björg Cookies Quinoa Pépites De Chocolat (Similarity score: 16.42)
- Frollini Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 16.45)
- Migross,lazzaroni Le Virgole (Similarity score: 17.59)
- U Bio, U Cookies Quinoa Pépites Chocolat (Similarity score: 18.05)
- Pavesi Ringo Cacao (Similarity score: 20.55)
- Pavesi Ringo Cacao (Similarity score: 20.55)
- Pavesi Gocciole Con Nocciola (Similarity score: 21.57)
- Marinela Polvorones (Similarity score: 21.91)