Chipotle & roasted tomato salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 138kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 138kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 4 |
| Sodium | 450mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 450mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Juan O'sullivan's Gourmet Salsa Juan O'sullivan's, Double Hot Habanero Salsa (Similarity score: 0.00)
- Smither Family Kitchen Original Medium Salsa (Similarity score: 5.81)
- Chunky Salsa (Similarity score: 6.98)
- Roasted Chipotle Salsa, Roasted Chipotle (Similarity score: 7.06)
- S&s Foods Inc Warm Salsa With Jalapeno Peppers (Similarity score: 7.45)
- Wild Oats Tequila Lime Salsa (Similarity score: 8.41)
- Clearly Organic Organic Salsa (Similarity score: 9.25)
- Wegmans Food Markets Inc Organic Salsa (Similarity score: 9.25)
- Salsa (Similarity score: 9.33)
- Clearly Organic Organic Hot Salsa (Similarity score: 9.33)
- Seven Farms Organic Salsa (Similarity score: 9.33)
- Clearly Organic Organic Medium Salsa (Similarity score: 9.33)
- Casa Silguero Salsa (Similarity score: 9.45)
- Jalsa Foods International Llc Jalsa, Indian Salsa Cooking Sauce (Similarity score: 9.63)
- Garlic Cilantro Salsa, Garlic Cilantro (Similarity score: 11.83)
Ingredients List
- Tomato
- Coriander Leaves
- Tomato Puree
- Tomato
- Jalapeno
- Onion
- Contains Less Than 2% Of Distilled Vinegar
- Salt
- Garlic
- Dehydrated Chipotle Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)