Chipolata poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2548kj (609 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2548.0kj (609 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.0g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 26.5625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.6% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280.0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda Sardines (Similarity score: 26.61)
- Paradiso Peanut Butter Creamy (Similarity score: 26.78)
- Melange Noix Et Graine Grillees Au Tamari (Similarity score: 29.31)
- Vitanella Peanut Butter Crunchy (Similarity score: 30.67)
- Peanut Butter Smooth (Similarity score: 30.72)
- Family Gourmet, Family Dollar Stores Inc Family Gourmet, Deluxe Mix Nuts (Similarity score: 31.97)
- Cora Riz Cantonais (Similarity score: 32.02)
- Cashews (Similarity score: 32.86)
- The Fresh Market Roasted & Salted Mixed Nuts (Similarity score: 33.12)
- Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 33.27)
- Al Amira Al Amira, Super Nuts (Similarity score: 33.36)
- Planters, Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 33.51)
- Mixed Nuts (Similarity score: 33.51)
- Our Family, Nash Finch Company Our Family, Roasted & Salted Deluxe Mix (Similarity score: 33.92)
- Emerald Emerald, Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 34.24)